07.01.2021

LKSSA: lielo starptautisko pasākumu piesaiste var palīdzēt atgūties no krīzes radītām sekām

Lielo starptautisko sporta pasākumu piesaistes un organizēšanas atbalsta programma, ko izstrādājusi Ekonomikas ministrija (EM), veicinās Latvijas konkurētspēju, atpazīstamību un sniegs tiešos un netiešos ekonomiskos ieguvumus, informē Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijas izpilddirektors Kaspars Gorkšs.
Plānotais atbalsta mehānisms paredz finanšu atbalstu licenču maksām, lai konkurētu ar citu valstu organizatoru pieteikumiem un atvestu lielus starptautiska mēroga notikumus uz Latviju un atbalstu mārketinga pasākumiem, lai piesaistītu lielāku ārvalstu tūristu skaitu nozīmīgu starptautisku notikumu apmeklēšanai Latvijā.  

Trešdien, 6.janvārī, EM attālinātā darba grupas sēdē prezentēja izstrādāto projektu.

“Lai atgūtos no Covid-19 radītajām sekām, krīze jāizmanto kā iespēja, tai skaitā starptautiskās konkurētspējas veicināšanai. Šī mums ir iespēja parādīt sevi kā pievilcīgu un perspektīvu galamērķi. Indikācijas liecina, ka cilvēki ir noilgojušies pēc sporta un kultūras pasākumu apmeklēšanas klātienē, tādēļ brīdī, kad epidemioloģiskā situācija būs stabilizējusies un ceļošana kļūs iespējama, labi sagatavoti pasākumi būs populāri. Ieguvēji būs gan sporta organizācijas, gan arī tūrisma un viesmīlības nozare, kas ir ļoti cietusi šajā krīzē,” uzskata ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Tikmēr Gorkšs pauda gandarījumu, ka EM savulaik novērtēja LKSSA iniciatīvu, atzīstot to, kā instrumentu ekonomikas un tūrisma veicināšanai, uzklausot sporta sabiedrības priekšlikumu un operatīvi rīkojoties, sagatavojot atbalsta mehānisma projektu. Sporta sabiedrība šo redakciju atbalsta un ir arī gatava iesaistīties turpmākajā izstrādes procesā, ja tas būs nepieciešams.

“Es saprotu, ka pašlaik šķiet, ka klātienes notikumi ir kaut kas teju neiespējams, taču lielie starptautiskie sporta pasākumi tiek plānoti gadiem uz priekšu. Tāpēc ir svarīgi, lai Latvija būtu iespējami labākās starta pozīcijās līdzko šie pasākumi varēs notikt,” uzsvēra Gorkšs.

LKSSA izpilddirektors arī atgādināja, ka vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka starptautisko lielo pasākumu atbalsts ir ļoti vērtīga valsts investīcija. Divi ieguldītie eiro nopelna vai atnes atpakaļ piecus, tā palielinot iedzīvotāju labklājību. Proti, ārvalstu viesi Latvijā nakšņo, ēd, iepērkas. “Un tās ir darba vietas pasākumu organizēšanā, viesnīcās, kafejnīcās, sporta bāzēs, kā arī efektīvāk izmantota infrastruktūra. Tā sports var dot pienesumu Latvijas ekonomiku,” skaidro Gorkšs.

Pirms dažiem gadiem veiktais Latvijas Sporta federāciju padomes pētījums atklāj, ka aptuveni 15% no lielo sporta pasākumu apmeklētājiem ir ārvalstu viesi, kuri Latvijā tērējuši aptuveni 90 – 250 eiro dienā. Aplēsts, ka ārvalstnieku ekonomiskā ietekme bijusi 36% no kopējās pasākumu ekonomiskās ietekmes.

Paredzēts, ka par finansējuma sadali atbildēs Latvijas Investīciju attīstības aģentūra. Programma paredzēta gan nozīmīgiem starptautiskiem sporta, gan kultūras pasākumiem, kas kvalificējas atbilstoši izstrādātiem kritērijiem masveidības un starptautiskās publicitātes ziņā Gadā varētu tikt atbalstīti 10 – 15 starptautiski sporta un kultūras pasākumi, kopā šim nolūkam nepieciešami aptuveni divi miljoni eiro. Atbalstu organizatori varēs saņemt jau pēc notikuša pasākuma, pierādot savus ieguldījumus.

Gorkšs uzsver, ka sagatavotais atbalsta mehānisms ir saskaņā ar topošo Sporta politikas pamatnostādņu 2021.-2027.gadam izvirzītajiem mērķiem.

“Sporta nozare ir starpdisciplināra, līdz ar to devums sabiedrībai ir vairāk nekā vienas ministrijas ietvaros. Izglītībā ir prioritāri bērni un jaunieši, kā arī profesionālais sports, labklājībai - seniori, sociālās atstumtības mazināšana un iekļaušana, bet veselības jomā svarīga ir fiziskā un garīgā veselība. Savukārt ekonomikā - Latvijas vārds pasaulē, atpazīstamība un starptautiskas nozīmes pasākumi, tūrisms un tiešais ieguvums ekonomikai – nodokļi, tūristu tēriņi diennaktī krīzes visvairāk skartajā nozarē - tūrismā un viesmīlībā,” atgādināja Gorkšs.

Tikšanās laikā EM pārstāvji pauda pārliecību, ka vēl janvārī tiks sagatavoti normatīvie akti un iesniegti valdībā apstiprināšanai.

Darba grupas sanāksmē piedalījās Ekonomikas ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas attīstības un investīciju aģentūras un vairāku sporta organizāciju pārstāvji – LKSSA izpilddirektors Kaspars Gorkšs, Liepājas rallija organizators Raimonds Strokšs, motosporta čempionāta organizators Kristers Serģis, Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss.

Biedrība “Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija” (LKSSA) nodibināta 2011.gadā, ar mērķi apvienot komandu sporta spēļu sektoru. Tās dibinātāji ir piecu komandu sporta spēļu federācijas - Latvijas Basketbola savienība, Latvijas Futbola federācija, Latvijas Handbola federācija, Latvijas Hokeja federācija, Latvijas Volejbola federācija. Patlaban LKSSA biedri ir 11 komandu sporta spēļu federācijas, tā apvieno vairāk nekā 40 000 licencētu spēlētāju un sporta skolu audzēkņu, vēl lielāks ir šajos sporta veidos iesaistīto bērnu un jauniešu, kā arī brīvajā laikā sportojošo skaits.