04.12.2020

LKSSA piesaista papildu finansējumu 200 tūkstoši eiro apmērā bērnu un jauniešu komandu sportam.

Latvijas komandu sporta spēļu asociācija (LKSSA) ir piesaistījusi papildu 200 tūkstošus eiro finansējumu, kas tiks novirzīts bērnu un jaunieši komandu sporta spēļu programmu atbalstam 2021.gadā, informēja LKSSA izpilddirektors Kaspars Gorkšs.
Tas tika nolemts Latvijas Nacionālās sporta padomes sēdē, kas norisinājās ceturtdien, 3.decembrī, un kurā tika lemts par AS “Latvijas valsts meži” (LVM) mērķziedojuma sporta attīstīšanai 2,2 miljoni eiro apmērā sadali.

Kopumā LKSSA saņems 880 tūkstošus eiro, no kuriem 200 tūkstoši eiro tiks novirzīti tieši bērniem un jauniešiem.

Covid-19 pandēmijas ierobežojumu visbūtiskāk ir ietekmējusi tieši komandu sporta spēļu veidus Latvijā. Ja individuālie treniņi ir atļauti, tad bērnu un jauniešu komandu sports ir bijis dīkstāvē lielu daļu pandēmijas laika un tās ilgtermiņa ietekme uz bērnu un jauniešu fizisko un psihisko veselību, kā arī uz sportošanas paradumiem var izrādīties ievērojama.

“Lai nākotnē atjaunotu pilnvērtīgu komandu, it īpaši bērnu un jauniešu, sporta spēļu norisi, būs nepieciešams ieguldīt apjomīgu darbu, kam savukārt būs nepieciešami lieli resursi. Tieši tāpēc LKSSA vērsās pie LVM ar argumentāciju, lūdzot iespēju rast papildu finansējumu tieši bērnu un jauniešu komandu sporta spēļu atbalstam. Šis finansējums palīdzēs komandu sporta federācijām stiprināt savas sociālās atbildības un fizisko aktivitāšu programmas bērniem un jauniešiem, kas kaut mazliet kompensēs pandēmijas laika ierobežojumu sekas,” skaidroja Gorkšs.

LKSSA izpilddirektors Kaspars Gorkšs apstiprina, ka laikā, kad ir samazinājies Izglītības un Zinātnes ministrijas atvēlētais finansējumu sporta nozarei, pastāv risks, ka ar sportu saistītās federācijas koncentrēsies uz profesionālo sportu. Tāpēc šis solis ir ļoti nozīmīgs bērnu un jauniešu sportam nākotnē.

“Šis finansējums pēc ierobežojumu atcelšanas nākamgad mums ļaus pilnvērtīgi atjaunot aktīvu sportisko dzīvi. Tas dos iespēju komandu sporta spēļu pārstāvjiem meklēt risinājumus, kā pēc pandēmijas paaugstināt bērnu un jauniešu fizisko aktivitāti, veicināt socializēšanās spējas un, ņemot vērā komandu sporta spēļu specifiku, veicināt bērnu un jauniešu fizisko un psihisko veselību. Ieguvēji būs gan sporta nozare, gan sabiedrība kopumā, jo fiziskās aktivitātes veicinās gan bērnu un jauniešu nodarbinātību, gan veselību, tāpat arī personīgās izaugsmes jautājumus,” tā Gorkšs.

Fiziski aktīvi un veselīgi bērni ir rīcībspējīgāki un dzīvespriecīgāki. Tieši komandu sporta spēles ir tās, kas līdztekus fiziskās aktivitātes un veselības jautājumiem, bērnos un jauniešos veicina sadarbību, sociālās prasmes, un dažādos starptautiskos pētījumos komandu sporta spēles ir minētas, kā instruments garīgās veselības uzlabošanai.

To atzīst arī pusaudžu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs, norādot, ka bērna vecums ir tieši tas laiks, kad tiek noteikta visa turpmākā dzīve. Viņš norāda, ka Latvijā viena no lielākajām problēmām skolās joprojām ir mobings, savukārt sports palīdz strukturēt bērna aktivitāti un izlīdzināt negatīvās emocijas.

“Fiziskā slodze tieši ietekmē un stiprina mentālo veselību, tā ir cieši saistīta ar kopējo attīstību un attieksmi pret pasauli un apkārtējiem. No bērnības lielā mērā būs atkarīga jaunā cilvēka karjeras izvēle, kā arī fiziskā un emocionālā veselība nākotnē. Emocionāli šis ir jūtīgākais dzīves posms un jo vairāk tiek ieguldīts bērnu fiziskajā attīstībā, jo lielāks labums būs arī ekonomiski,” situāciju vērtē Konstantinovs.

Par precīzu finansējuma sadales kritērijiem komandu sporta veidu organizācijas LKSSA diskutēs valdes sēdē 10. decembrī.

LKSSA papildu piešķirtie 200 tūkstoši eiro tas neietekmēja pārējo sporta organizāciju finansējumu, kurām tas tika saglabāts iepriekš plānotajā apjomā.

Biedrība “Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija” (LKSSA) nodibināta 2011. gadā, ar mērķi apvienot komandu sporta spēļu sektoru. Tās dibinātāji ir piecu komandu sporta spēļu federācijas - Latvijas Basketbola savienība, Latvijas Futbola federācija, Latvijas Handbola federācija, Latvijas Hokeja federācija, Latvijas Volejbola federācija. Patlaban LKSSA biedri ir vienpadsmit komandu sporta spēļu federācijas, tā apvieno vairāk nekā 40 000 licencētu spēlētāju un sporta skolu audzēkņu, vēl lielāks ir šajos sporta veidos iesaistīto bērnu un jauniešu, kā arī brīvajā laikā sportojošo skaits.